Kategori: Yazarlar

 

Size aksiyoncu bir maceraperestten bahsedeceğim. Yitik hazinemizden…

Anka kuşundan!

Anka kuşunun derdi davası ölümsüzlüktür. Lakin, varlık derdi ve davasına bindirilmiş bir istek olmanın dışında, gerçeğin kendisine talip olmasından ileri gelen bir aşk’tır ölümsüzlük… Devamı »

Baltasını bileme cesareti gösterebilecek kaç kişi var ?

Hem de öyle ‘’hamasetin şerbetli labirentlerinde dolaşarak’’ afyonlamaksızın…

Yürekli, cesur, adam gibi.. Devamı »

“Dine karşı din”. Evet; yaşayan bir Kuran algısının ürünü olan bu muhteşem tespit bugün yine gözler önünde yaşanıyor. Bir tarafta; fakirlerin, boyunduruk altındakilerin özgürlüğü için mücadele eden bir din. Öte tarafta köleleştiren ve algıları körelten bir din. Bu ikisi arasındaki temel çelişkiden bihaber bir kitle…

Devamı »

Demokrasi yarışına katılan, kazansın kazanmasın tüm parti ve aktörlere geçmiş olsun.

12 haziran seçimlerinin yurdumuz genelinde sakin olarak geçmesine, elbette bir yurttaş olarak hepimiz, çok sevindik

Seçim sonuçlarının ülkemize hayırlı olmasını diliyor, yeni seçilen milletvekillerinin de ülkemize yeni bir ANAYASA yapmalarını ve neyin vekili olduklarını unutmamalarını, umuyorum.

Devamı »

1970’deki 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi, kırk yıl önce İŞÇİ SINIFININ, sınıf olarak bir kez daha “DEVRİMCİ KILICINI” ortaya attığı, artık kimsenin inkâr edemeyeceği kertede VARLIĞINI ve GÜCÜNÜ dosta düşmana gösterdiği TARİHİ bir eylemdir. Devamı »

Tepki Kıraathanesi, 8 Haizran 2010- 26 Haziran 2011 arasında 1 yıllık süre içinde yayınlanan, genellikle gençlik yapımıza destek olan, bizlere fikir veren aydınların, yazarların ve emekçilerin fikirlerini paylaştığı bir bölümdür.

Buradaki yazı arşivini takip etmek için:

http://www.tepkivedegisim.org/?cat=14 adresini takip edebilirsiniz.

“Kim şatafatlı elbise giyer ve şaşalı binite binerse,

Allah ondan yüz çevirir. Her ne kadar kerim davransa bile…’’

(Ebuzer Gıffari) Devamı »

Son günlerde ‘’gündem(!)’’ haline gelen bir yaklaşım dikkatimi çekti. ‘’Çok eşlilik’’… Kuran’dan onay aldığı iddia edilen, hatta ‘’yasallaşması talep edilen’’ çok eşlilik, bir gündem olarak insanımızın karşısına çıkartılıyor. Bu meseleyi,sadece fıkhen ele almamak gerektiğini düşünüyorum. Çünkü fıkhi bir karşıtez; ‘’istemeden sistem içi bir hesaplaşmaya dönüşebilir.’’ Devamı »

Efendim, biz ‘’zenginlikle’’, onlar ‘’fakirlikle’’ imtihan oluyor. Allah bunu böyle taksim etmiş, Allah’ın hikmetinden sual olunur mu hiç ?

Bu ifadeyi duyan yüzbinlerce insan olduğuna eminim.

Biri bana bunu söylediğinde, şu cevabı veriyorum;

Fakirlikle imtihan olana malını ver, biraz da o zenginlikle imtihan olsun!

Ve Kuran diyor ki;

Benliklerinizin içindekini Rabbiniz daha iyi bilir. Eğer siz barışsever/iyi kişiler olursanız O, tövbeye sarılanları affeder. Devamı »

Capitalism is demonocracyKokuşmuş Kapitalizmin

Kokuşmuş Medyası

Son yıllarda Holdinglerin tekelci “Basın-Yayın” organları televizyon kanallarında ve gazete sayfalarında, kendi sistemleri olan Kapitalist Düzenin ekonomik iflasa sürükleyip çürüttüğü bazı Küçük-burjuva zümrelerine ait kimi yozlaşmış unsurlar arasından cımbızla çekilip her gün pehlivan tefrikası gibi yayınlanan “münferit kokuşmuşluk” haberleri, sistematik bir şekilde çığ gibi büyüdü.

Aynı tekelci televizyonların “Sanat eseri” diye piyasaya sürdüğü, toplum hayatında ancak tek tük rastlanan “anormal tiplerle”ve uydurma olaylarla dolu bitmez tükenmez “Dizi” tefrikaları da, en bayağı “yarışma programları” da aynı hızla çoğaldı. Gene tekelci gazeteler, sınıflı toplum “gerizleriyle” dolu “magazin” sayfalarını önce artırdılar. Daha sonra bu yetmezmiş gibi, aynı şekilde sınıflı toplum pislikleriyle ve dedikodularıyla, Atyarışı ve Spor-Toto kumarıyla tıka basa doldurulmuş her biri hem 6-8 sayfalık gazete boyutunda, hem çifter çifter, hem de bedava “Gazete Ekleri” dağıtacak kadar işleri ileri götüren bir yayın politikasına geçtiler. Bugün artık herkesin görebileceği gibi, gazetelerde “ciddi haber sayfası” denilen kısım, “devede kulak” kadar ya var, ya yoktur. Bunlar da zaten “Köşe yazıları” denen herzeleri yutturmak için konan “dekorasyon” türünden “yönlendirici” haberlerdir. Devamı »