Kategori: Erdal Aksungur

1970’deki 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi, kırk yıl önce İŞÇİ SINIFININ, sınıf olarak bir kez daha “DEVRİMCİ KILICINI” ortaya attığı, artık kimsenin inkâr edemeyeceği kertede VARLIĞINI ve GÜCÜNÜ dosta düşmana gösterdiği TARİHİ bir eylemdir. Devamı »

Capitalism is demonocracyKokuşmuş Kapitalizmin

Kokuşmuş Medyası

Son yıllarda Holdinglerin tekelci “Basın-Yayın” organları televizyon kanallarında ve gazete sayfalarında, kendi sistemleri olan Kapitalist Düzenin ekonomik iflasa sürükleyip çürüttüğü bazı Küçük-burjuva zümrelerine ait kimi yozlaşmış unsurlar arasından cımbızla çekilip her gün pehlivan tefrikası gibi yayınlanan “münferit kokuşmuşluk” haberleri, sistematik bir şekilde çığ gibi büyüdü.

Aynı tekelci televizyonların “Sanat eseri” diye piyasaya sürdüğü, toplum hayatında ancak tek tük rastlanan “anormal tiplerle”ve uydurma olaylarla dolu bitmez tükenmez “Dizi” tefrikaları da, en bayağı “yarışma programları” da aynı hızla çoğaldı. Gene tekelci gazeteler, sınıflı toplum “gerizleriyle” dolu “magazin” sayfalarını önce artırdılar. Daha sonra bu yetmezmiş gibi, aynı şekilde sınıflı toplum pislikleriyle ve dedikodularıyla, Atyarışı ve Spor-Toto kumarıyla tıka basa doldurulmuş her biri hem 6-8 sayfalık gazete boyutunda, hem çifter çifter, hem de bedava “Gazete Ekleri” dağıtacak kadar işleri ileri götüren bir yayın politikasına geçtiler. Bugün artık herkesin görebileceği gibi, gazetelerde “ciddi haber sayfası” denilen kısım, “devede kulak” kadar ya var, ya yoktur. Bunlar da zaten “Köşe yazıları” denen herzeleri yutturmak için konan “dekorasyon” türünden “yönlendirici” haberlerdir. Devamı »

Hikmet Kıvılcımlı, günümüzden 76 yıl önce, 1935 yılı Marksizm Bibliyoteği yayınları arasında “Karl Marks’ın Hayatı, Felsefesi, Sosyolojisi” (No III) ve “Karl Marks’ın Ekonomi Politiği, Sosyalizmi, Taktiği” (No IV) adıyla Lenin’in makalelerinden derleme iki kitap yayınladı. Yaklaşık 80 sayfa tutan bu iki küçük eser, Marksizm hakkında temel fikir edinmek isteyenler için okunması gereken yol gösterici ilk kaynaklardandır. Ustanın “Sunuş” yazısında belirttiği gibi: Devamı »

Son zamanlarda Endüstriyel futbol anlayışına karşı İzmirli sporseverler “Suskun Taraftar olmayacağız! şiarıyla İzmir’de büyük bir yürüyüş düzenlemek için hazırlık yapıyorlar.

Hemen her gün tanık olduğumuz benzeri eylemler gibi bu yeni girişim de gösteriyor ki, “Sporseverler”diye adlandırılan “Taraftar Grupları” arasında da, Kapitalist düzenin aykırılıklarına karşıbaşkaldırılar ve hak arama mücadelesi hızla gelişiyor. Toplumun tüm kesimlerinde bu başkaldırıve mücadele potansiyeli hızla geliştikçe: Devrimci eğilimler ile yığınlar arasında, dayanışma ruhu gibi siyasi bilinç ve örgütlü mücadele zarureti de kendini dayatıyor.

Devamı »

FACE-BOOK AĞALARI tarafından paylaşımları daha çok kısıtlamak ve daha iyi kontrol etmek için dünden itibaren “yeni uygulama başlatıldı” .

Başlatılan bu yeni uygulama üzerine bugün öğrenilen açıklamaya göre alınan yeni önlemler şunlardır: Devamı »

< ![CDATA[ENGELS 190 YAŞINDA!.. Eşsiz yoldaşı Karl Marks ile birlikte Bilimcil Sosyalizmin kurucusu, İşçi sınıfının büyük savaşçısı ve öğretmeni Friederich Engels’in dünyaya gelişinden beri (28 Kasım 1820) 190 yıl geçti. Bize, “GERÇEK DÜŞÜNCE VE DEVRİM ARKADAŞLIĞININ NE OLABİLECEĞİNİ” en iyi anlatan örnek: ilk buluşmalarından itibaren sürekli güçlenerek ömür boyu sürmüş MARKS-ENGELS YOLDAŞLIĞIDIR. Onun için Marks-Engels’in “daima ‘BİR’ adam” gibi kaynaşıp bütünleşmiş hayatlarından almamız gereken pek çok DERS var. Devamı »

Burada paylaşacağımız “Tartışma Notları”, Birgül Hakan arkadaşın bir paylaşımına benim yaptığım şu yorumla başladı:

[Oturduğumuz yerden şu veya bu olacak diye faraziye yürütmek “hoş” bir şey gelebilir insanlara. Fakat bugünküler şöyle dursun eğer “EVETÇİLER” kazanırsa, tıpkı ÇANKAYA NOTERLİĞİ gibi daha beter “bağımlı” hale getirilen HSYK ve ANAYASA MAHKEMESİ halktan yana mı olacak? Devamı »

Bugün Referandum kampanyası yürüten Bezirgân politikacılar yanında, kendine “Devrimci” diyenler içinde de kimilerinin “DEMOKRASİ ve ÖZGÜRLÜK İÇİN EVET!” parolasına sarıldıklarını görünce, aynı gerekçe öne sürülerek gerçekleştirilen IRAK İŞGALİ aklımıza geldi. Devamı »

DEVRİMCİ BAŞARILARIN TEMELİ

MAYA HALKI, ilk günden beri Zapatist Devrimcilerin yüreklerine yazıp, kulaklarına küpe edecekleri şeyi, yani DEVRİMCİ BAŞARILARIN TEMELİNDE yatan o “müthiş” olduğu kadar da “basit” olan “SIRRI” iki satırla şöyle özetliyor:

“-SUSUN, KULAK VERİN VE ÖĞRENİN. VE BUNDAN SONRAKİ AYAKLANMA İÇİN YİNE HEP BİRLİKTE ÖRGÜTLENELİM.” (Gazeteci G.M. Ramirez ile Birgün söyleşisi, 19 Kasım 2006. Devamı »

ŞEYH BEDRETTİN – TORLAK KEMAL – BÖRKLÜCE MUSTAFA ve VARİDAT Grubu duvarında yapılan “12 Eylül 2010 Anayasası” için yapılan EVET kampanyası üzerine bir ZARURİ AÇIKLAMA
Bu GRUP DUVARINA birkaç gündür, Finans-Kapital sömürü düzeninin politika çatısını süsleyen “Dünkü 12 Eylül Anayasası”nın bugün yeni “yamalarla” sağlamlaştırılmasından başka bir şey olmayan “Yarınki 12 Eylül Anayasası”nın benimsenmesi için “EVET!” yahut “Yaşasın!” çığlıkları atarak evirip çevirip tekrar konulan “Mesaj”a cevap vermek gerekiyor. Çünkü bu konuyu “Sosyalist Kardeşlik” ruhu içinde, belli prensipler çerçevesinde tartışmak yerine, konulan “Mesaj” için şimdiye kadar fikir bildiren herkese karşı, azarlar ve tehdit eder bir üslupla sövgü ve hakaretler yağdırılarak susturmaya çalışmak, hatta bu gruptan “kovmak” gibi bir yol tutulmuştur. Devamı »