Kategori: Oya Aktaş

Yaşamda hiç bir şey rastlantı değildir sözüne hep inanmışımdır. Bir olay meydana geldiğinde o olayın nelere gebe olduğunu da çoğu kez yaşayıp görmekten başka bir seçeneğim olmamıştır. Anadolu’da bulunan tarih ve kültür mirasımızı baraj bahaneleriyle birbiri ardına sular altına gömme çabalarını da akıl ve mantıkla açıklayamadığım için, yaşayalım görelim sürecine bırakmıştım zihnimde… Devamı »

Doğru olanın, bütünün hayrına hizmet edenin, din’i, dili, ırkı, mezhebi yoktur. Ahlak kuralları evrenseldir. Üç yaşında bir çocuğun tecavüzü hiçbir din, ırk ve mezhep de kabul görmüyor. Neden? Çünkü Ahlak Evrenseldir. Bazı olgular, bazı dinlerde, bazı olgular bazı mezheplerde ön plana çıkmış, üzerinde düşünür.

Devamı »

Anadolu da doğmak bana göre Tanrısal bir hakediş. Niye mi? Çünkü Anadolu ‘da doğmak, farklılıktır. Varlığından hoşnut olmaktır. Farklı olmak Anadolu’nun geleneğidir. Dünya’da farklı olmaktan muzdarip olmayacağınız yegâne topraklar Anadolu’dur.

Devamı »

29 Ekim. Cumhuriyet Bayramının Yıldönümü…

Bebek Cumhuriyetimize kefen biçiyorlar. Devamı »

Bir dönem kapanır ve yeni bir dönem başlar, değişim önlenemez. Yerel idare seçimlerinin yaşamımızdaki etkisi de tartışma götürmez şekilde önemli bir gerçektir. Bir başka gerçek de, biten dönemin ardından gelecek olan yeni dönemin kaderi planda zaten belli olduğudur. Şehirler de aynı insanlar gibi bir ruha sahiptirler ve seçimleri ile kendi deneyimlerini yaratırlar. Ne yaşanması gerekiyorsa, neyse öğrenilmesi gereken öğrenilir. Öğrenilmezse ders, tekrar tekrar yaşam tarafından öğrenene kadar yaşatılır o şehre ve o şehrin insanlarına. Bilinç değişmedikçe, sadece oyuncular değişir. Tarih bunun örnekleriyle doludur. Devamı »

Zavallı birileri. Tv kanalları ve haberlerden, o iğrenç diziler hani o duygu yüklü iğrenç diziler varya işte onlardan bahsediyorum… Devamı »

Jenerasyonlar arasındaki benzerlikler ve farklılıklar hep ilgimi çekmiştir. Kendimi bildim bileli insanlara yaşlarını sorar ve atarım hafıza bankama gözlemlediğim tipik niteliklerini. Biriktire biriktire bu verileri, şöyle bir kanaat çıktı, ama doğru bulursunuz ama yanlış, değerlendirme sizin. Devamı »

Son yerel seçimlerde kaleme aldığım bu yazıyı, hani bir seçim(referandum) zamanı daha geliyor ya… Ya evet diyeceğiz ya da hayır.. Yerel seçim zamanı hal böyleydi… Hatırlayalım ve bir kez daha düşünelim… Devamı »

Ateşe attığı odunun üzerindeki örümceği son anda farketti. Dedi ki, ”Tanrım! nasıl bir acı çekti?” Bu düşünceyle ateşe baktığı anda, ne olduğunu anlamadığı bir şekilde bir ateş sağ bileğine düştü. Çok şiddetli bir acı ile sarsıldı bir an’da. Düşen ateşin hacmi örümceğin bedeni kadardı. O şiddetli acı, geldiği gibi… bir anda gitti. Anladı… Devamı »

Dünyaya baktığımızda en çok kişiler ve ülkeler bazında trajedilerin yaşanma sebebi  aynı mekanizmayla işliyor gibi görülmektedir.  Düşünülerek yaratılan bir etki ile istenilen sonucu elde etmek. Bu kesinlikle zor değildir. Hedefiniz  bir kişi de olabilir, bir ülke de olabilir.  Zayıf noktaları ile karşı tarafın beyninin, duygularının işleyişini çok iyi tanımakla ve iyi bir stratejiyle, planlanan etkiye amaçlanan tepkiyi elde etmek hiç de zor değildir. Devamı »