Kategori: Nerede ne var?

İstanbul-Bakırköy’de, son yaşanan şifreleme skandalı ile ilgili olarak, “Emek Hırsızı ÖSYM” insiyatifi tarafından, Cumhuriyet Meydan’ından AKP ilçe binası önüne kadar yürüyüş düzenlenecek. Yürüyüşe Bakırköy’deki liseli öğrencilerin yoğun katılımı bekleniyor. Devamı »

SEMİNER KONUSU : ABDESTLİ KAPİTALİZM

KONUŞMACI: EREN ERDEM

TARİH ve SAAT : 06.02.2011 / 14:00 Devamı »

İŞÇİ SINIF kendi sınıf mücadelesine sahip çıkmalıdır. İşçi Sınıfı “sınıf” olarak “kılıcını” ortaya atmadan bütün SENDİKALARIN da, bütün “SOL” denilen eğilimlerin de, kendini İşçi Sınıfı temsilcisi sayan Devrimci grupcukların yahut Sosyalist partilerin de bugünkü ortamda ayıkıp KENDİLERİNE GELMELERİ ve bir VARLIK göstermeleri pek mümkün görünmüyor. Devamı »

70.  KURULUŞ  YILINDA  KÖY  ENSTİTÜLERİ‘Nİ  ANIYORUZ!

‘Köy enstitüleri , kırsal kesimde aydınlanmaya başlayan halkın kendine güveninin gelmesini sağlamış,onlara bireylik hissini tattırmıştı.Bu his; sanatta, edebiyatta, bilimde, teknolojide ve daha birçok alanda geleceğe yönelik olumlu beklentiler getirmişti.Köylü,yüzyıllar öncesinden kalan toprak ağalığına boyun eğmiyor, ekonomik özgürlüğünü kazanıyordu. Sanayi için gerekli olan eğitimli ve nitelikli işgücü oluşmaya başlamıştı.En önemlisi de, ezberci eğitimden uzak, analitik düşünebilen,sorgulayan bireyler yetişmeye başlamıştı.‘ Devamı »

Her koyunun kendi bacağından asıldığına inanarak büyütülen çocuklar, ileride, kendilerini kendi dışlarında olduğunu düşündükleri hiçbir şeyden sorumlu hissetmez. Oysa Dostoyevski, kimilerimizin kulağına çok önceleri fısıldamıştır; “Adamım, şu hayatta herkes, her şeyden sorumludur, unutma” diye…

Neyse ki sayıları az görünse de, gözünü kırpmadan kıyıda köşede kalmışların, ezilmişlerin derdini, kederini gönüllüce sırtlamaya hazır birileri hâlâ var şu dünyada. Karanlık zamanlarında insanlığın, şarkılarla, türkülerle yeniden yeniden zuhur eden çocukları var gezegenin. Devamı »

1 Mayıs’a ilişkin çalışmalar tüm hızıyla sürerken yürüyüş kolları ve güzergâhlar belli oldu. Saat 10:00’da başlayacak toplanmanın ardından Şişli, Şişhane ve Gümüşsuyu’nda toplanan örgütler Taksim Meydanı’na doğru yürüyüşe geçecekler. Bütün kolların alana girmesinin ardından Timur Selçuk yönetimindeki Ruhi Su Dostlar Korosu ve çok sayıda sanatçının katılımıyla oluşturulan koronun söyleyeceği “1 Mayıs” ve “Türkiye İşçi Sınıfına Selam” marşlarının okunmasıyla program başlayacak.

Yürüyüş kolları

Dolmabahçe‘den katılacak kolda Hak-İş, Memur-Sen ve TKP yer alacak.

Şişhane kolunda, Türk-İş, Kamu-Sen, EMEP, ÖDP, Türkiye Birleşik İşçi Partisi ve İşçi Cephesi katılacak. Devamı »

İŞÇİ VE KAMU ÇALIŞANLARI SENDİKALARI KONFEDERASYONLARININ ORTAK AÇIKLAMASI: 1 MAYIS’TA TAKSİM!..

DİSK, TÜRK-İŞ, HAK-İŞ, KESK, MEMUR-SEN ve KAMU-SEN genel başkanları 5 Nisan 2010 tarihinde TÜRK-İŞ Genel Merkezi’nde bir araya gelerek “Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü” 1 Mayıs 2010 yılı kutlamalarına ilişkin değerlendirmeler yapmış ve aşağıda belirtilen kararlar alınmıştır: Devamı »

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), 17 Nisan’da Ankara’da ‘Kamusal Eğitim, Kadrolu Çalışma, Demokratik Yaşam’ şiarıyla bir miting düzenleyecek.
Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), 17 Nisan’da Ankara’da ‘Kamusal Eğitim, Kadrolu Çalışma, Demokratik Yaşam’ şiarıyla bir miting düzenleyecek. Eğitim alanında yaşanan birçok soruna çözüm talebiyle yapılacak olan eylem için yerellerde çalışmalar başladı. Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Güven Boğa ile miting çalışmaları hakkında görüştük.
4-b ve 4-c gibi sözleşmeli ve geçici çalıştırmanın kaldırılmasını, kadrolu çalışma hakkı talep ediyorsunuz. TEKEL işçileri bu yolda iyi bir direniş gösterdi. Eğitim Sen’in eylemi ve TEKEL işçilerinin mücadelesi nasıl buluşacak? Devamı »

İstanbul Beyoğlu’nda öldürülen Hukuk Fakültesi öğrencisi Önder Babat adına kurulan Önder Babat Politik Tiyatro Atölyesi, Gorki’nin ölümsüz eseri “Ana”yı sahneye koyuyor.

Hiçbir tiyatro deneyimleri olmayan amatör gençlerin oynadığı oyun büyük ilgi görüyor
Önder Babat Kültür Merkezi oyuncuları, kendi yaşamlarının anlatıldığı Gorki’nin “Ana” adlı dünyaca ünlü eserini yine kendi gibilerinin izleyebilmesi için sahneye koyduklarını, söylüyor. Devamı »

Bu yıl beşincisi düzenlenecek Uluslararası İşçi Filmleri Festivali için hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor. 1–10 Mayıs tarihleri arasında İstanbul, Ankara ve İzmir’de eş zamanlı olarak gerçekleştirilip ardından kent kent Türkiye’yi gezecek festival bu yıl yine emeğin filmlerini izleyicilerle buluşturacak Devamı »