Her sabah kalktığımda gazetelere kerhen bakıyorum. Hele kimi köşe yazarımsıları mecburen okuduğumu düşünürseniz sanırım halimi anlarsınız. En çok bilerek yanlış yazan eski solumsu eşhellektüeller deli ediyor beni… Ama işim gereği okumak zorundayım. Beğenerek okuduklarım da var, her yazdıklarına katılmasam da okumam gerekenler onlar.

Sanırım muhabirlikten geldiğim için en çok haber tipi köşe yazıları yazanları seviyorum. Hürriyet Gazetesi yazarı Mehmet Yılmaz bunlardan biri. 2-3 değişik konuyu yada haberi köşe yazısı kıvamında veriyor, kimi yazılarına katılmasam da haber yorum tarzı beni okumaya çekiyor. Dünkü köşesinde AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ağrı’da çocuklara karne dağıtması konusunu yazmış.

Öğrencilerden birinin adı okunmuş: “Sömeyye Işık” Erdoğan hemen tepki göstermiş: “Benim kızımın adı da Sümeyye ama ‘Ö’ ile yazılmıyor. Doğrusu Sömeyye değil Sümeyye’dir. Düzeltin!..” Emrin olur ağam, yeter ki sen iste, lafı mı olur, istersen kızımızın adını Recep Sümeyye bile yaparıh!..

İş Sömeyye yada yeni adı Sümeyye’yle bitse iyi, devamı da gelmiş. Karneler elinde dağıtırken bir kız öğrencinin sadece ön adını okumuş, Gülten Çakal yerine Gülten demiş. Ve “Bu soy ismi hiç hoş değil, değiştirsin soy ismini…” diye emretmiş. Sevgili Mehmet Yılmaz bu durumdaki öğrencilerin psikolojik durumlarını çok güzel yazmış, o yüzden ben başka türlü yaklaşacağım konuya.

Recep Tayyip Erdoğan, bu ülkenin başbakanı, gerçi ben bütün yazılarımda AKP Genel Başkanı diye yazıyorum ya olsun adam başbakan. Neden başbakan yazmadığımı da açıklayayım bu arada, Kürt açılımı yapıyorum deyip de BDP’yle başbakan olarak görüşmeyip AKP Genel Başkanı olarak görüşen biri bana inandırıcı başbakan olarak gelmiyor. Doğal olarak kimilerinin övdüğü Kürt açılımı da…

Gelelim Erdoğan’a, ne demek Erdoğan, erken doğan demek, yani prematüre çocuk demek. Ben de ne kadar sevmesem de ülkemin başbakanına böyle bir soyadı yakıştıramıyorum. O yüzden ona oldukça bol öneriler getirdim:

Bayram Amca, Necati Yenge, Meliha Enişte, Zehra Eşekcanbazı, Yusuf Ziya Salakoğlu, Coşkun Aptal, Emel Yalak, Yusuf Verici, Vahit Dönek, Ramazan Şapşal, Sultan, Kaltak, İsmail Dümbelek, Nasır Fırıldak, Şöhret Sıçan, Gurban Yalama, Ahmet Ali Emici, Ayşe Cinsel, Mehmet Taşak, Sultan Kıç, Mahmut Pipi, Yusuf Kız, Münire Meme, Havva Kalça, Aşkın Azgın, Reyhane Azmış, Mümin Abaza, Abudulsamet Döver, Ramazan Öldürür, İsmail Öldürücü, Gülşen Motor, Hacı Benzin, Menemine Cart, Burhanettin Curt, Cafer Cirt, Döndü Cort, Fedakar Pat, Şaban Küt, Vesile Aybaşı, Haziment Pet, Abdurrahman Kıllı, Aytekin Kıllıbacak, Makbule Kıllıbaldır, Atilla Otuzbiroğulları, Ahmet Yavşar, Ökkeş Ford, Nadir Verir, Duran Tekerlek, Döndü Yuvarlak, Özdemir Damızlık, İzzet Angut, Türkan Romantik, Hafize Kazma, Abdulkadir Anan, Abdulaziz Baban, İsmail Donsuz, Hatice Tüylü, H. İbrahim Gömer, Gülfidan Gösterir, Duran Kalas, Yusuf Gay, Subay Sokar, Aziz Ayı, Rafet Davar, Abdülaziz Ördek, Bünyamin Dana, Şaban Tren, Sadık Öküz, Halil İbrahim Şebek, Satılmış Safra, Fahrettin Kalkmaz, Mehmet Kaldırır, Cafer Yalar, Ali Anüs, Bahriye Kuku, Fevzi Zik, Gülten Karı, Zeki Kadın, Cemal Delik, Ramazan Deşik, Münevver Göbek, Ali Kalktı, Şükriye Memeli, Nurcan Geliyor, Münevver Ölü, Ali Geber, Hanım Seviş, Abdullah Oyar, Adem Kayar, Oya Bilir, Kaya Bilir, Keleş Beyinsiz, İbrahim Kümes, Kadriye Sok, Selami Meta, Hasan Star, Ferzan Zoka, Dede Traş, Bereket Salata, Hümmet Süper, Mızrap İrin, Döndü Dandik, Zeki Dandik, Veysel Şebek, Düzgün Yosma, Hadiye Yosma, Zafer Tezek, Murtaza Camel, Fayık Malbora, Binali Panda, Çetin Ceviz, Şaziye Canavar, Dudu, Canavar, Ali Salak, Filiz Yaratık, Abdurrazak Telefon, Hasan Telgraf, Ahmet Sıpak, Miyase Karasinek, Dünya Yoğurt, Salih Zina, Candan Otur, Abdüssamet Ot, Hayret Eder, Burhanettin Salak, Mehmet Mızmız, Ali Faizi Yemez, Ayşe Yaşamaz, Abdülhalim Yosma, Selahattin Odun, Bekir Sandalye, Emine Kadın Masa, Hafzullah Basınç, Mustafa Telefon, Şöhret Sıçan, Bozali Mor, Adıgüzel Kümbet, Abdulhakem Kart, Ali Gel, Ahmet Gelme, Abuzer Görünmez, Kahraman Naif, Mesut Keltoş, Dursun Evet, Havva Hayır, Abdulgafur Üre, Hicabi Üreme, Kürşat Şirket, Garip Bilinmez, Gülten Karı, Asil Bağlama, Candan Borozan, Ani Kalk, Dursun Koş, Bülent Ecevit Koşma, Arap Şaşı, İmdat Zenci, Bağdagül Kımıl, Bahtiyar Elma, Taştan Kazma, Aysel Kumbara, Hadi Banka, Mümin Göbek, Perican Cin, Ruhi Peri, Yaşar Cansız, Mehmet Yaşar Yaşar, Bayi Uyumaz, Dursun Saat, Zafer Yendim, Ceylan Geyik, Muhittin Şanssız, Heral Zurna, Çeşminaz Kaz, Oral Yormaz, Adil Keser, Kadir Öper, Polat Enis (P.Enis), Mustafa Altmışdört, Ayhan Ellialtı, Eşref Otuzbir, Melik Yirmibir, İsmail Kırkbir, Burhanettin Yetmişbir, Bülent Yüzbir…

Ben onun gibi ileri demokrat olmadığımdan “SEÇ” yada “DEĞÜŞTÜRÜN” diyemem tabii, sadece bu ülkenin bireyi olarak öneriler götürürüm. Çünkü Türkiye’ye bu kadar demokrasi getiren birisinin prematüre olması ağırıma gidiyor…