Kim ne derse desin, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan zor durumda, onun yerinde olmak istemezdim. Herkese göre garanti gözüken seçim bana göre her geçen gün daha kötüye gidiyor Erdoğan için. Erdoğan’ın zor duruma düşmesinin çok nedeni var ama iki esas sorun var ki bunlardan kurtulması olanaksız…

Hemen hemen sitemde yazmaya başladığım 2008 başından beri Erdoğan’ın siyaseti bilmediğini yazdım, lümpen bir kişiliği var, parayı seviyor, bir yere gelmek istiyor ve bunun için de çok şey yapabilecek bir kişiliği var. Kendisini yetiştiren Necmettin Erbakan’ı bir kalemde silmesi bunun en büyük örneği…

Bülent Ecevit’in iktidara geldiği dönemde İzmir’den bir adayları vardı 8. sırada. Seçim günü adam kahvede oyun oynuyor ve oyunun ortasında seçimi kazandığı ve milletvekili olduğu söyleniyor. O kadar inanmamış ki 8. sıradan seçilmeyeceğine, TV’den bile izlemiyor seçim sonuçlarını. Ben bugüne kadar izlediğim Erdoğan’ı hep böyle görüyorum, seçim yapılmış ve kendisini okey masasından tam okey atarken yada taş çalarken kaldırıp milletvekili yapmışlar. 8 yıl içinde yaptığı kimi konuşmaları siyaseti biraz bilen bir insan asla yapmaz çünkü. Halka yada askere küfreden yada hakaret eden başka bir başbakan görmedim ben. Ne yaparsa yapsın kendine has lümpenliğini atamıyor.

İkinci neden bence daha önemli, Erdoğan partici yada siyasetçi olduğundan parti başkanı yapılmadı, kendisine göre karizmatik olduğundan yapıldı. AKP’nin yerine oturması için tam da Erdoğan gibi birisine gereksinim vardı ve seçtiler… Ancak Erdoğan bunu çözemedi ve kendisini gerçek lider sandı. Bugüne kadar da partiyi karizmasıyla götürdü.

Fethullah Gülen beraat ettiğinde bir yazı yazmış ve Erdoğan siyasetin başında olduğu sürece Gülen Türkiye’ye gelmez yada gelemez demiştim. Bunun çok basit bir açıklaması vardı, Erdoğan tek adamlığı seviyor, yanında ikinci adama gereksinim duymaz. Bunun çok örneği var Türkiye’de, başta Bülent Ecevit bence. Herkes Deniz Baykal’ın klikçi olduğunu söyler ve yazar, peki bugüne kadar yanında hiçbir ikinci adama izin vermeyen Ecevit de bu anlamda klikçi değil mi? Doğu Perinçek bugüne değin partisinde muhalefet eden kimi barındırmış, kimseyi, ancak biat ederseniz partide kalabilirsiniz.

İşte Erdoğan bu yüzden hiçbir zaman Gülen taraftarı olmadı ve olmayacak. Ve şimdi Gülen Erdoğan’ı sıkıştırıyor hem de fena sıkıştırıyor. Ergenekon davasının geldiği son nokta asla ve asla Erdoğan’ın istediği nokta değil. Erdoğan son tutuklamalar ve kitap olayından rahatsız, çünkü bunlar ona seçmen kaybettiriyor.

Seçim yaklaşırken ve yine birinci parti olma olasılığı varken Gülen ve taraftarları bunları neden yapıyor yada yaptırıyor diye sorabilirsiniz. Gayet basit nedeni, Erdoğan milletvekili adaylarını tek komutan olarak seçmek istiyor. Oysa Gülen adayları beraber ve ağırlıklı olarak seçtirmek istiyor… Ve kapışma da başlamış durumda zaten, Gülerce geçenlerde bir yazısında çaktırarak tehditini gönderdi. Bu tehdit Gülen ve Erdoğan ekibini masaya oturtacak. Gülen istediğini alamazsa desteğinin bir kısmını çekebilir ve benim aylar önce yazdığım gibi bu dönem CHP’li Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyebilir.

Ve öyle bir oyun oynanıyor ki Erdoğan’a, Gülen taraftarları son tutuklanmalar ve kitap olayından rahatsız olduklarını açıklıyorlar. Bu dediklerime Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Bülent Arınç en büyük örnektir. Gülenci olan bu iki kişi açıklama yaparak artık rahatsız olduklarını söyleyerek esasında son olaylarla hiçbir bağlantısı olmayan Erdoğan’ı suçluyorlar. Bırakın yüzde 20’leri 30’ları, AKP son olaylardan yüzde 5 kaybetse bile iktidardan uzaklaşıyor. Büyüyen CHP ve Kürt ve sosyalist hareket var. Kim ne derse desin bu parti ve gruplar milletvekillerini arttıracaklar. Oy kaybeden MHP’de değişen fazla bişey olmayacak, zaten çoğu yerde az milletvekili çıkartan MHP yüzde 11 gibi bir oyla bugüne yakın milletvekili çıkaracak.

Gülen ekibi ve ABD artık Erdoğan’dan rahatsız çünkü Erdoğan’ın megalomanisi önleyemiyor. Hiçbişey bilmeden “Herşeyi bilirim”i oynayan ve bu noktaya gelişi sadece kendisine bağlayan bir adam var karşılarında ve frenleyemiyorlar. Ancak Erdoğan hiç beklemediği bir olayla karşı karşıya, aday adaylarının adaylığa geçiş süreci ve sıralama AKP’de çok şeyi yerinden oynatabilir… Anlayacağınız Erdoğan bu seçimlerde sadece diğer partiler tarafından değil kendisini destekleyen Gülen ve destekleyenleri tarafından da kuşatılmış durumda. Adaylık belirlenmesinde herkes CHP’den kıyamet belerken bu kıyamet AKP’de daha fazla çıkacak…