Tepki ve Değişim Dergisi – 31. bildiri

13.6.2011

Halkçı Devrimci Gençlik Birliği, faaliyetlerine son vermiştir


Tepki ve Değişim Dergisi kadrosu tarafından, daha önce 28 Mart 1976 da kurulan ve 12 Eylül 1980 Faşist cuntasıyla kapatılan “HALKÇI-DEVRİMCİ GENÇLİK DERNEĞİ”, adı “HALKÇI DEVRİMCİ GENÇLİK BİRLİĞİ” olarak değiştirilerek, derginin resmi faaliyetlerini yapması amacıyla, 1Temmuz 2010 tarihinde, ad değişikliği önerisiyle birlikte faaliyete geçmiştir.

Bu süreçten sonraki 11 ay boyunca, birliğin yürütmesinin zorlaşması, gerekli eylemlerin yapılamaması ve dergi çevresi yapısının, koşullara daha uygun olduğunun tespit edilmesi üzerine, 1 yıl önceki yapımıza geri dönme kararı almış bulunmaktayız. Bu sebeple H.D.G.B.’nin faaliyetlerine son verme kararı aldık.

Halkçı Devrimci Gençlik Birliği kadroları, Tepki ve Değişim Dergisi’nin yanı sıra, yeni yayınlarda ve yeni çalışmalarda birlikte yan yana almaya devam edeceklerdir. Bu fikrimizin ardında, öğrenci gençlik yayınları, internet portalı, gazete ve medya araçları kurmak gibi fikirlerimiz mevcuttur. Bu eylem, bir anlamda kendi yapımıza daha uygun bir yapıyı seçmek ve daha fazla güç sarfetmeyi engellemek amacıyla attığımız bir adımdır.

H.D.G.B. sürecinin bir değerlendirmesini yaparsak, ortaya çıkışımızın ilk eylemi olan 1 Mayıs 2010 eyleminde, başarısız bir girişimle, eylemde yer alamadık. Bunun ardından 2. Tekel direnişlerindeki ziyaretimiz dışında, organize ve planlı bir eylemliliğimiz olmadı. Kısacası dergi çevresinden elde ettiğimiz gücü, farklı bir şeyler söyleyecek bir gençlik yapısı olarak ortaya koyamadık.

Gelecek dönemlerde, daha organize olmuş, daha birbirine yakın bir ekiple yola devam etmek için, farklı bir şeyler söylediğimize inandığımız Tepki ve Değişim Dergisi çevresi olarak yola devam edeceğiz. En kısa zamanda Tepki ve Değişim Dergisi’e ait yeni bir tüzük, yeni bir yönetim ve yeni bir program ortaya konulacak, dördüncü yılda daha dinamik bir kadro ile hareket edeceğiz.

Bu süreçte bizimle beraber yer alan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.

H.D.G.B. Merkez komitesi