Hasan Ferit Gedik

Tepki ve Değişim Dergisi – 40. bildiri
30.09.2013
Yoldaşımız Hasan Ferit Gedik’i kaybettik.

Ülkemizdeki parababaları diktatörlüğü, yasal kolluk güçlerini kullanamaz bazı bölgelerde. Gazi Mahallesi, 1 Mayıs Mahallesi, Sarıgazi, Armutlu, Gülsuyu bu özellikleri ile bilinir. İşte bu yüzden burjuva yasasının dışında, devrimcilere ve halka terör uygulamak amacıyla çeteler ile görev yapılır bu mahallelerde.

İşte o çetelerden biri, uyuşturucuya karşı protesto eylemi yapan devrimci bir gruba dün akşam silahlarıyla saldırdı. Saldırı sonrasında saldırıyı protesto etmek için toplanan gruba bu kez polis müdahale etti, devrimciler ise polisi püskürttü. Polisin çekilmesi ile birlikte çeteler tekrar ortaya çıktı ve devrimcilerin kendilerini teşhir etmesine dayanamayarak her tarafa kurşun yağdırmaya başladılar.

İşte bu sırada Hasan Ferit Gedik arkadaşımızı gafil avladılar. Hiçbir canlının, hiçbir canlıya yapamayacağı bir vahşilikle başını arkadan vurdular Ferit’in…

Olay sırasında halktan ve devrimcilerden kurşunlarla yaralanan başka insanlar da oldu. Eylemin bitirilmesinden sonra, yaralı olarak hastaneye kaldırılan Ferit’in yaşama şansının çok az olduğu söyleniyordu.

Yine de Ferit yürekliydi, devrimciydi. Orada kurşunlara göğüs germe iradesine sahipse, yaşama tutunma iradesine de sahipti. Ama tıpın imkanları onu maalesef 4 saat daha yaşatabildi. Hasan Ferit Gedik, saat 02:00’de aramızdan bedence ayrıldı.

Ferit yoldaş, ailemizle 4 sene önce tanışmıştı. O sıralarda okuduğu liseden arkadaşları ile tartışmalara, etkinliklere dahil olur, gençliğin bir yayın organı olma çalışmalarına destek olurdu. Tartışmalarımıza, etkinliklerimize katılır, kendi çalışmalarımızı değerlendirirdik. Bir sene boyunca Sarıyer’de dergi temsilciliği sonrasında, derginin okuru ve takipçisi olarak katkılarını sunmaya devam etti. 2 sene önce Halk Cephesi’nin kararlı bir militanı oldu ve bu süre içinde devrimci dayanışmanın sürmesi adına yoldaşlarımızla oluşturulan ağlarda iletişimini sürdürmeye devam etti.

Sürekli sorgulayan, insanlığın insanca yaşama davası için ölümü bile göze alan bir arkadaşımızdı. Türkiye devrimci hareketi, yiğit bir evladını daha kaybetti.

Hasan Ferit Gedik, Türk ve Kürt halklarının devrimci mücadelesinde yaşamaya devam edecektir.